همه چیز درباره نماد اعتماد الکترونیکی

فهرست مطالب

برای این که بتوانید یک فروشگاه اینترنتی قانونی برای کسب و کار خود راه اندازی کنید، نیاز به اخذ مجوزهایی دارید که باید آن ها را در اولین فرصت تهیه کنید. البته که گرفتن این مجوزها اجباری نیست اما کسب و کارهای اینترنتی قانونی با اخذ این مجوزها می توانند بیشتر باعث جلب توجه و اعتماد مشتریان شوند. یکی از مجوزهای لازم برای سایت های فروشگاهی دریافت اینماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی است. اگر سری به سایت های معروف فروشگاهی بزنید، این نماد را در قسمت پایین سایت مشاهده خواهید کرد. در این مطلب قصد داریم به طور کامل توضیح دهیم که اینماد چیست و برای دریافت آن نیاز به چه مدارک و شرایطی دارید. با ما همراه باشید.

اینماد چیست؟

یکی از مهم ترین عوامل توسعه یک سایت، دریافت نماد اعتماد الکترونیک است که به ایجاد اعتماد و اطمینان بین فروشنده و کاربران سایت کمک زیادی می کند. اینماد در واقع مجوزی است که کسب و کارهای اینترنتی با دریافت آن می توانند به سایت خود اعتبار ببخشند. این نماد از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی که متعلق به وزارت صنعت، معدن و تجارت است، دریافت می شود. این نماد با این هدف برای سایت ها صادر می شود که انواع سایت های فروشگاهی ساماندهی شود و سایت ها بتوانند پس از احراز هویت کامل خود، کسب و کار آنلاین خود را شروع کنند. اعطای این نماد به سایت های فروشگاهی باعث می شود تا فعالیت آن ها مشروعیت پیدا کند و به آن ها اعتبار بخشیده شود. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی پس از خرید هاست و دامنه برای سایت خود، برای اخذ اینماد اقدام کنند.

انواع اینماد

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اینماد انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها معنای خاص خود را دارند. در این قسمت انواع اینماد را به شما معرفی می کنیم:

نماد اعتماد موقت

این نماد بیشتر برای وبسایت ها و فروشگاه های اینترنتی که حداقل شرایط لازم را دارند، صادر می شود. در اصل اینماد موقت راهکاری است که به صورت موقت می توانید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید. سپس بعد از مدتی که نماد اصلی سایت شما آماده شد، می تواند از نماد اعتماد چند ستاره استفاده کنید.

نماد اعتماد یک ستاره

اگر تمام شرایطی که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک را داشته باشید، می توانید بعد از انجام مراحل دریافت اینماد، نماد اعتماد الکترونیک یک ستاره را دریافت کنید و آن را در سایت خود قرار دهید.

نماد اعتماد دو ستاره

اگر می خواهید نماد اعتماد دو ستاره را از مرکز توسعه تجارت الکترونیک دریافت کنید، باید در آدرس سایت خود پسوند ssl داشته باشید. ssl در واقع یک نوع گواهی امنیتی ایت که پروتکل http را به https تغییر می دهد. بسته به نوع این گواهی، اعتبار دامنه و شرکت شما تایید خواهد شد و نماد دو ستاره به سایت شما اعطا خواهد شد.

نماد اعتماد سه ستاره

در حال حاضر نماد اعتماد الکترونیک سه ستاره جز بالاترین درجات نماد اعتماد محسوب می شود و آن را فقط به کسب و کارهایی اینترنتی ای اعطا می کنند که علاوه بر داشتن گواهی امنیتی ssl، عملکرد مثبتی طی چهار سال کاری خود داشته باشند.

شرایط دریافت اینماد

اگر کسب و کار اینترنتی بعد از خرید هاست و دامنه شرایط زیر را داشته باشد، می تواند اقدام به دریافت اینماد کند. در ادامه این شرایط را برای شما ذکر می کنیم:

عرضه محصولات با قابلیت خرید و فروش

اولین شرط برای دریافت نماد اعتماد الکترونیک این است که وب سایت مورد نظر محصولات یا خدماتی را برای خرید و فروس داشته باشد. مثلا سایت های خبری که هیچ نوع خرید و فروشی ندارند، نمی توانند برای دریافت اینماد اقدام کنند.

اعطای اینماد به افراد بالای 18 سال

فردی که برای وب سایت خود درخواست اینماد می کند، باید حتما به سن قانونی یعنی 18 سال رسیده باشد. اگر صاحب کسب و کار کمتر از 18 سال سن داشته باشد، نمی تواند برای دریافت اینماد اقدام کند، چرا که به گواهی اثبات رشد نیاز است.

درخواست نماد الکترونیک فقط باید از طرف صاحب دامنه ثبت شود.

فقط صاحبه دامنه این اجازه را دارد که نماد اعتماد الکترونیک برای سایت خود دریافت کند. اگر شخص حقوقی باشد، اینماد به نام یکی از اعضای هیئت مدیره یا شرکت ثبت خواهد شد.

تایید صلاحیت درخواست دهنده

یکی از مهم ترین و اصلی شرایط دریافت اینماد این است که فرد درخواست کننده توسط پلیس نظارت بر اماکن عمومی ناجا تایید صلاحیت شود. البته که برای این کار نیازی به حضر پلیس نیست و کارکنان اینماد مراحل استعلام صلاحیت فرد را خودشان طی می کنند و نتیجه را به واسطه ایمیل برای فرد درخواست کننده ارسال خواهند کرد. در صورتی که جواب صلاحیت منفی باشد، پرونده به تعلیق در می آید و وارد لیست سیاه می شود و امکان درخواست دوباره برای فرد وجود نخواهد داشت.

پرداخت هزینه دریافت اینماد

نکته ای که لازم است بدانید که اعطای اینماد به صاحبین کسب و کار اینترنتی رایگان نیست و شما باید برای دریافت این نماد، یک هزینه جزئی برای دریافت بسته پستی حاوی تعهد نامه و همچنین هزینه های مربوط به دفتر اسناد رسمی و کپی برابر اصل شده مدراک را پرداخت کنید.

مراحل دریافت اینماد

در این قسمت مراحل دریافت اینماد را برای شما توضیح می دهیم:

مرحله اول: ثبت نام در سامانه نماد اعتماد الکترونیک

در ابتدا باید وارد سامانه اینماد به نشانی https://reg.enamad.ir/Panel شوید. اگر شرکت شما ثبت شده باشد باید در گزینه نوع شخصیت، حقوقی را انتخاب کنید در غیر این صورت باید شخص حقیقی را انتخاب نمایید. بعد از آن که فرم اطلاعات شخصی را تکمیل کردید، برای ورودهای بعدی خود نام کاربری و رمز عبور تعیین می کنید. در پایین صفحه هم دو شرط سفارش گیری آنلاین و دریافت هزینه را باید فعال کنید و روی گزینه تایید کلیک کنید. بعد از این کار برای شما ایمیلی ارسال می شود که برای طی کردن باقی فرایند باید روی لینک فعال سازی که در ایمیل برای شما ارسال شده کلیک کنید.

مرحله دوم: تکمیل اطلاعات کاربری

در مرحله بعد باید فرم اطلاعات خود را تکمیل کنید که این فرم حاوی اطلاعات هویتی، ادرس محل سکونت و اطلاعات تماس است. بعد از تکیمل فرم باید مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید. مدارک برای تکمیل فرم شامل تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه است.

مرحله سوم:افزودن کسب و کار

در این مرحله باید وارد منوی کسب و کار شوید و اطلاعات مربوط به کسب و کار خود را با دقت وارد کنید. در بخش اعتبار سنجی هم باید یک آدرس از نشانی کسب و کار خود یا نشانی محل سکونت که قابل پیگیری باشد، وارد کنید. بعد از آن هم مبلغ مورد نظر را وارد کرده و منتظر می مانید تا بسته پستی جهت صحت آدرس برای شما ارسال شود.

مرحله چهارم: تکمیل اطلاعات کسب و کار و ارسال به کارشناس اینماد

حالا باید وارد مدیریت کسب و کار شوید و اطلاعاتی را که از شما می خواهد را به صورت مرحله به مرحله وارد کنید. بعد از تکمیل بخش لیست خدمات و مجوزها وهمچنین فرم نظر سنجی و احراز اطلاعات کسب و کار، گزینه ارسال پرونده برای بررسی توسط کارشناس را کلیک می کنید. بعد از آن منتظر کارشناسی پرونده تان می مانید. در صورت تایید کارشناس در همین بخش گزینه تعهد ظاهر می شود که بعد از تعهد و پرداخت مبلغ اینماد، می توانید کد و لوگوی اینماد خود را دریافت کنید و در سایت خود قرار دهید.

ارسال یک دیدگاه

17 − 7 =

کمک نیاز دارید?